Mletí kávy

Hned na úvod je nutné podotknout, že každý další krok v přípravě kávy způsobuje její "stárnutí". Tím se myslí, že postupně ztrácí na intenzitě vůně i chuti. Máme-li čerstvě praženou kávu, následuje mletí. Jedná se o první a také zásadní krok k docílení báječné a lahodné kávy. A to ať už jde o silné espresso nebo o další způsoby přípravy kávy. Všeobecně platí, že upražená káva nemá ráda světlo a vzduch. Proto je nutné ji skladovat vcelku a nejlépe v hermeticky uzavřených obalech. S tím souvisí i další pravidlo - mlít kávu až před samotnou přípravou nápoje. Pomletá káva nejenže špatně snáší světlo a kyslík, ale v průběhu času přichází i o svou chuť a vůni. Je známo, že káva zůstává plně čerstvá asi jen týden po upražení. Nicméně dobrou kávu si dozajista připravíte do šesti týdnů od doby, co opustila pražičku. Máte-li kávu namletou, vůně i chuť jsou znatelně oslabeny už po několika hodinách a úplně Vám vyčpí během pár dní.

clanek%20mleti%20kavy.jpg

Další podstatnou částí při mletí je stupeň hrubosti (samozřejmě rovnoměrný). Každý druh přípravy kávy má svůj specifický stupeň mletí. Obecně se dá říct, že čím déle se káva extrahuje nebo louhuje, tím větší hrubost vyžaduje. Například u espressa, které se extrahuje velmi krátkou dobu, je nutné jemné mletí. Je to také druh přípravy, který je hodně choulostivý na správný stupeň jemnosti a rovnoměrnost. Odvíjí se od toho totiž veškeré aspekty, které si vychutnáváte z připraveného šálku již od prvního pohledu na cremu až po výslednou dochuť na patře. Správně namletá káva na espresso by se dala vizuálně přirovnat k polohrubé nebo hrubé mouce. Vždy ale záleží na nastavení konkrétního typu kávovaru a také na citu baristy. Ještě o něco jemněji se melou zrnka na klasickou tureckou kávu vařenou v džezvě. Tato káva má před uvařením konzistenci asi jako hladká mouka a tvoří se z ní malé hrudky. Máte-li raději kávy s rozvalitější a plnější chutí, tedy různé typy filtrovaných káv, je nutné tomu přizpůsobit i nastavení mlýnku. Středně hrubé mletí je vhodné pro mocca konvičky nebo v poslední době velmi populární aeropressy. Pokud si na melete kávu, která by se dala přirovnat ke krupicovému cukru, nejlépe se hodí na klasickou překapávanou kávu neboli tzv. drip. A na velmi hrubo namletá káva se zalévá ve french pressu. Barva této kávy je velmi tmavá a v namleté formě by se dala přirovnat k velkým krystalkům cukru. Říká se, že hrubější mletí zjemňuje vůni, ale zároveň lehce potlačuje tělo chuti.

Když se bavíme o mletí kávy, nemůžeme opomenout téma mlýnků, protože ty velmi ovlivňují výsledný produkt. Pokud nemáme možnost namlít si kávu doma vždy čerstvou, je nejlepším řešením nechat si umlít zrna přímo u obchodníka nebo v kavárně, kde si je kupujete. Vždy by Vám měli nabídnout hrubost dle vašeho oblíbeného způsobu přípravy. Nikdy si nenechávejte připravit velké množství. Aby si káva zachovala všechny důležité atributy, je vhodnější nakupovat například 100-200 gramové balení, které během pár dní spotřebujete.

Pokud byste si ovšem chtěli i doma vychutnat čerstvě mletou kávu, máte možnost výběru mezi ručním či elektrickým mlýnkem. Případně na dlouhé zimní večery můžete zvolit variantu našich předků - drcení zrn ve hmoždíři. Ovšem můžete si být jisti, že tím strávíte hodně času a spálíte spoustu kalorií. Ale na druhou stranu si tak uděláte z přípravy kávy doslova obřad. Trochu méně náročnou metodou je použití ručního mlýnku, který je vybaven mlýnskými kameny, a to mnohdy s nastavením různého stupně hrubosti. Vedle toho malé domácí elektrické mlýnky mají buď sekací nože a nebo jsou též opatřeny mlýnskými kameny, které se vždy dají nastavit na požadovanou jemnost. Pokud byste se ale nechali zlákat nízkou cenou přístrojů se sekáčky, budou Vám spíše na škodu než k dobru věci. Jednak Vám nikdy nenamelou kávu rovnoměrně, protože ve skutečnosti nemelou, ale sekají, čímž se zrna nejen ničí, ale především pálí a uvolňují se z nich tuky. A ačkoliv jste si chtěli vychutnat čerstvě namletou kávu, tu správnou chuť tímto stejně nedocílíte, ba právě naopak. Vždy je lepší svěřit se do rukou zkušeného a hlavně odborného prodejce, nicméně musíte počítat s investicí od tří tisíc korun. Nechcete-li vynaložit tolik prostředků, již zmiňovaný ruční mlýnek je téměř plnohodnotnou alternativou.

V profesionálních provozech a kavárnách se můžete setkat s velkoobjemovými mlýnky, jež mají velké kameny, kovové či keramické. Mohou se lišit také tvary - ploché nebo kónické. Tento typ mlýnků je vždy nastavitelný. Nejen z důvodu různých druhů přípravy káv, ale také proto že ačkoliv se mele zrovna jeden druh nápoje, je nutné ho lehce nastavovat každý den. A to v důsledku vlivu počasí, tlaku vzduchu, ale třeba i jiné várky zrn nebo opotřebením kamenů. Ačkoliv součástí těchto přístrojů bývají velké násypky, správný kavárník ji vždy plní jen aktuálně potřebnou dávkou pražené kávy, aby zbytečně neztrácela svoje plné aroma a chuť.

Příprava kávy by se dala považovat za umění a správné namletí k tomu bezpochyby patří. Takže je to vždy otázkou času a cviku než si člověk získá ten správný cit pro kvalitní výsledek. Ale ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob, vždy je důležité, abyste si pochutnali.